https://www.saaremaavald.ee/et/teated/-/asset_publisher/iuHJchlJU9hq/co…
2022. aasta detsembrikuu hariduslooks valiti Orissaare gümnaasiumi nutikasvuhoone projekt, mis paelus oma koolipere suure kaasatusega, jätkusuutlikkuse, energia kokkuhoiu ja tulevikutehnoloogiate rakendamisega.
Keskkonnainvesteeringute keskuse toel soetas Orissaare gümnaasium endale mullu detsembris Urban Farm OÜ premifarmi ehk nutikasvuhoone, mille esimesed katsetused minirohelise kasvatamiseks on tehtud ja esimene saak kooli jõululaual maitstud. Kooli fuajees pilku püüdev taimekasvatuskapp ei tekita suurt huvi mitte ainult õpilastes, vaid ka koolikülastajate seas.
Kuna tegemist on seninägematu asjaga, võisid nii õpilased, töötajad kui ka külalised taimevõrseid maitsta. Alates jaanuarist on alustatud projekti plaanipärast elluviimist, õpilastel on võimalus oma käega seemneid külvata ja umbes kümne päeva pärast omakasvatatud vitamiinirikast saaki korjata.
Gümnaasiumi koolipere on kindel, et nutikasvuhoone annab võimaluse olla teenäitajaks kogukonnale tulevikutehnoloogiate rakendamisel ning oskusi ja julgust õpilastele katsetada uusi lahendusi.
Mis on nutikasvuhoone?
Kõrgtehnoloogiline „Ebb and flow" (süstematiseeritud kastmise ja äravoolu) meetodil töötav vertikaalne farm annab võimaluse kasvatada jätkusuutlikul viisil taimetoitu soovitud kohas olenemata asukohast ja aastaajast. Lahendus pakub arvestatavas koguses saaki ja tarnekindlust ning tootmiskulud on madalad.
Kasvuhoone LED-lambisüsteem tagab väiksema energiakuluga suurema tootluse, lisaks on kasvuhoone CO2 neutraalne. Kasutusel on korduvkasutatavad taimekasvatuspotid, mis täidetakse mulla või turbaga. Samuti on võimalik kasutada linaseid matte või kookoskiust potte, mis on komposteeritavad ega koorma looduskeskkonda prügi näol.